wtorek, 6 listopada 2012

Fondue z bulionem

weronika wołkowa-grabas

Używamy warzywnego lub drobiowego bulionu i napełniamy naczynie nie więcej, niż na dwie trzecie. Tak samo, jak w przypadku oleju, wygodniej jest podgrzać bulion wcześniej, a później tylko utrzymywać temperaturę. 
Fondue z bulionem należy jeść drewnianymi pałeczkami, szpikulcami lub chińskimi pałeczkami; nie należy używać metalowych, plastikowych, srebrnych lub kościanych sztućców.
Do fondue z bulionem (a także z olejem)  wybieramy świeże surowe mięso o najmniejszej zawartości tłuszczu: młodą wieprzowinę, a najlepiej cielęcinę, kurczaka, indyka lub królika. Można również przyrządzać fondue na bulionie z rybą i/lub owocami morza.
Fondue Morskie:
Składniki                           
-225 g filetów flądry lub halibuta
-Świeży sok z cytryny
-225 g ugotowanych oczyszczonych krewetek
-225 g przegrzebków
-225 g oczyszczonych kałamarnic
-1 l bulionu drobiowego
-½ łyżeczki suszonego koperku
Przygotowanie
Kroimy rybę w cienkie paski i zwijamy w ruloniki. Skrapiamy rybę i krewetki sokiem z cytryny. Przegrzebki i kałamarnice drobno kroimy.
Doprowadzamy bulion do wrzenia i dodajemy koperek. Stawiamy caquelon nad palnikiem na stole. Nadziewamy składniki na drewniane pałeczki i zanurzamy w bulionie do gotowości.
Fondue Po chińsku z wołowiną:
Składniki                           
-450 g wołowiny
-1 l bulionu drobiowego
-sos sojowy
-Sherry
-4 żółtka
Przygotowanie
Kroimy mięso w małe, cienkie, jak papier, kawałki. Doprawiamy bulion sosem sojowym oraz Sherry, doprowadzamy do wrzenia na małym ogniu. Owijamy mięso wokół widelca i szybko obgotowujemy w bulionie.
Podajemy z sosem mango, chutney, marynowaną kukurydzą, grubo pokrojonym selerem, przekrojonymi na 4 części pomidorami.
Na koniec wbijamy żółtka do bulionu i zjadamy w miseczkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz