wtorek, 6 listopada 2012

Kaczka z jabłkami


Kaczka z jabłkami to doskonały pomysł na obiad. Będzie nim zachwycona nawet teściowa. Jego przygotowanie nie sprawi ci większego problemu. Musisz tylko zacząć dość wcześnie przyżądzać kaczkę.
  Kaczkę umyj i osusz, mrożoną rozmroź ( 8- 12 godzin w lodówce). Pookrawaj widoczny tłuszcz, a potem opuszkami palców dobrze wygnieć pierś - rozbijesz w ten sposób tłuszcz znajdujący się w mięśniach ( łatwiej się wtedy stopi podczas pieczenia). Skrop tuszkę wewnątrz sokiem z cytryny, natrzyj z wierzchu i od środka solą, pieprzem, połową majeranku ( obficiej od wewnątrz), zawiń w folię i wstaw na 2 - 3 godziny do lodówki, niech kruszeje. Przygotuj nadzienie na 30 minut przed wyjęciem kaczki z lodówki. Jabłka umyj, 2 - 3 obierz, pozostałe odłóż. Obrane owoce przetnij na ćwiartki, powycinaj z nich gniazda nasienne, a miąższ pokrój w poprzek na półcentymetrowej grubości plasterki. Starannie wymieszaj je z pozostałym majerankiem i napełnij tym farszem kaczkę. Następnie zaszyj otwór bawełnianą nitką. Rozgrzej piekarnik do 170- 190 st. C  . Do natłuszczonej brytfanny włóż kaczkę, skrop wodą i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Co jakiś czas polewaj tuszę sosem z dna naczynia. Po wstawieniu kaczki do piekarnika wydrąż gniazda nasienne z jabłek, które odłożyłaś. Powstałe zagłębienia napełnij żurawiną, borówką albo cukrem (jedna łyżeczka na każde jabłko). Ułóż jabłka na blaszce - wstawiasz je do piekarnika na 35-40 minut przed końcem pieczenia kaczki (możesz jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usuwając środki, posłodzić, posypać majerankiem i dusić 10-15 minut w rondelku na 1- 2 łyżkach tłuszczu z kaczki). Po 30 minutach skórka kaczki zacznie się rumienić, wówczas wysuń naczynie i czubkiem noża ponacinaj ją w kilku miejscach. Przy okazji polej kaczkę wytworzonym sosem. Po 45 minutach pieczenia przekręć kaczkę, żeby równomiernie się upiekła i ładnie zrumieniała z drugiej strony. Pamiętaj żeby od czasu do czasu polewać ją sosem. Jeśli kaczka piecze się już 80 minut, wyjmij ją na chwilkę z piekarnika i natnij nożem skórkę między udami a korpusem z obu stron. Tam zgromadziło się bardzo dużo tłuszczu, który teraz będzie mógł swobodnie spływać do brytfanki, a udka kaczki szybciej się upieką. Oceń też, czy skórka jest już dostateczniezrumieniona. Jeśli tak, przykryj brytfannę folią i znów wstaw do piekarnika. Po 20 minutach nakłuj szpikulcem lub cienkim nożem najgrubszą część udka. Wypływający sok powinien być klarowny. Jeśli jest różowy, tuszkę trzeba jeszcze dopiec (czas pieczenia kaczki zależy od jej wagi). Gdy uznasz że kaczka jest upieczona, wyłącz piekarnik, ale jeszcze przez kwadrans jej nie wyjmuj. Gdy będzie jeszcze w piekarniku, soki równomiernie rozłożą się w całym mięsie. Następnie przełóż kaczkę na deskę i ostrym nożem lub nożycami do drobiu pokrój na porcje. Ułóż mięso na półmisku, a z brytfanny zlej tłuszcz. Sosem, który został na dnie, polej kaczkę. Obok mięsa poukładaj gorące jabłka. 
SKŁADNIKI ;  
1 kaczka świeża lub mrożona (1,5- 2 kg), 8 jabłek, 1 czubata łyżka majeranku, 3 -4 łyżki żurawiny lub borówek do mięsa, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka soku z cytryny, cukier, pieprz, sól, tłuszcz do formy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz