wtorek, 6 listopada 2012

Kiszona papryka

Alina Semkowska

Papryka była uprawiana jeszcze przed odkryciem Ameryki. Po tym jak Hernán Cortés zdobył Meksyk uprawa tej rośliny rozprzestrzeniła się na inne kraje tropikalne. Owoce papryki są bardzo popularnym składnikiem wielu potraw.
Papryka zawiera duże ilości kwasu askorbinowego i witaminy C - jest jej sześć razy więcej niż w owocach cytrusowych. Należy pamiętać, że podczas obróbki cieplnej część witaminy C ginie, dlatego wskazane jest spożywanie jej na surowo lub w postaci konserwowanej.

Do przygotowania kiszonej papryki wykorzystamy słodką zielona paprykę - obowiązkowo musi być ona świeża.

Kolejnym etapem jest usunięcie nasion. Można to zrobić na kilka sposobów: uciąć czubek i wybrać nasiona łyżką bez uszkadzania gniazda nasiennego, podkroić gniazda z dołu lub też przekroić paprykę na pół i wykroić gniazdo nasienne.

Następnie paprykę dokładnie płuczemy i układamy w beczce. Co 3-4 warstwy przekładamy ja gałązkami estragonu i na koniec zalewamy marynatą - na każde 10 l. wody dodajemy 700 g soli. Na wierzchu kładziemy drewniany krążek z niedużym obciążeniem.

Tak przygotowaną paprykę zostawiamy na 50 dni w chłodnym miejscu.

Potrzebne składniki:
- słodka zielona papryka;
- gałązki estragonu;
- sól do marynaty.

Czy wiesz, że papryka...
- ma pozytywny wpływ na wzmocnienie odporności, kolor cery oraz pomaga w walce ze zmarszczkami;
- jest niskokaloryczna, więc będzie ona idealnym składnikiem diety odchudzającej;
- zawiera również kwas foliowy, witaminę E i B, rutynę, luteinę, zeaksantyny, wapń, potas, żelazo, magnez, mangan oraz błonnik;
- dla złagodzenia ostrego i palącego smaku papryki m.in. chili, jalapeno, habanero, trzeba przepłukać jamę ustną olejem roślinnym lub wypić mleko;
- ostrość papryki wynika z obecności alkaloidu – kapsaicyny obecnej w nasionach (nadmierne spożywanie ostrej papryki może być przyczyną raka żołądka).
Odchudzanie - diety, porady żywieniowe, przepisy - http://agb.waw.pl/odchudzanie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz