środa, 12 września 2012

Chleb pszenno-orkiszowy na zakwasie


Zmęczeni kupowanym w sklepach pieczywem, które smakuje właściwie tylko wtedy, gdy jest bardzo świeże i nierzadko zawiera całą masę sztucznych konserwantów i polepszaczy smaku, coraz częściej myślimy o wypiekaniu własnego, naturalnego chleba. I bardzo dobrze bo to naprawdę nic trudnego!
Aby mąka jak najdłużej zachowała świeżość powinno się ja przechowywać w suchym, przewiewnym i nieco chłodnym miejscu. Zawilgocona mąka skleja się , nabiera zapach stęchlizny i gorzknieje. Niekiedy mogą się w niej zagnieździć szkodniki. Dlatego jeśli nie mamy odpowiednich warunków do przechowywania maki – nie gromadźmy zbyt dużego zapasu mąki w kuchni.
O ile chleb pszenny można upiec, dodając drożdże to już pieczywo pszenno-żytnie będzie dużo lepsze , gdy zastosujemy zakwas. Nie ma także żadnych przeciwwskazań abyśmy zastosowali zakwas do chleba pszennego. Zakwas poprawia smak, a także przedłuża trwałość wypieków. Do ciasta dodajemy tyle zakwasu ile zostało podane w przepisie. Jeżeli wyszło nam więcej zakwasu niż faktycznie potrzebujemy, śmiał możemy przelać go do zakręcanego słoika i wstawić do lodówki. Musimy go jednak zużyć w przeciągu 7-10 dni!!!
SKŁADNIKI:
25 DAG BIAŁEJ MĄKI PSZENNEJ
25 DAG MĄKI ORKISZOWEJ
15 DAG MĄKI PSZENNEJ RAZOWEJ
30 DAG ZAKWASU
1 ŁYŻKA SOLI MORSKIEJ
1 ŁYŻKA BRĄZOWEGO CUKRU
350 ML WODY
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Połączyć wszystkie składniki, dodać około 350 ml wody i wyrobić ciasto. Uformować kulę, przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu  do wyrośnięcia na prawie 3 godziny!
Następnie ciasto przełożyć do nasmarowanej tłuszczem formy i ponownie odstawić do wyrośnięcia na 2 godziny. Piec w temperaturze 230 stopni około 30 minut. Po 15 minutach można przykryć folią aluminiową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz