środa, 5 września 2012

Kruche rogaliki drożdżowe

gośka
Bardzo smaczne rogaliki, wymagają trochę pracy, ale warto. Piekę je od wielu, wielu lat i ciągle smakują . Moje dzieci je uwielbiają i co jakiś czas upominają się o nie.
Przygotuj następujące składniki:
- 0.5 kg mąki tortowej,
- 0.25 kg masła, lub margaryny,
- 0.5 szklanki gęstej śmietany,
- 8 dkg świeżych drożdży,
- dosyć duży, minimum 0.5 litrowy, słoik powideł śliwkowych, lub marmolady, ( nie nadaje się dżem, bo wypłynie w czasie pieczenia)
- 1 roztrzepane  jajko do posmarowania,
- trochę grubego cukru do posypania, tak zwanego kryształu,
Rozetrzeć widelcem drożdże z niewielką  ilością mąki. Połączyć je z resztą mąki, śmietaną i masłem lub margaryną  i  w miarę szybko zagnieść ciasto. Uformować z tego kulę i włożyć do zimnej wody. Można to zrobić w dość głębokim garnku, lub zatkanej komorze zlewozmywaka, wcześniej dokładnie umytej. ( ciasto najpierw opadnie na dno, a potem wypłynie na wierzch . Trwa to około 30 minut, zależy to głównie od drożdży)
Wyjąć kulę wtedy na stolnicę, posypaną mąką. Podzielić na trzy lub cztery części, każdą  jeszcze trochę pougniatać, potem cienko rozwałkować i pokroić na kwadraty około   10  cm x 10 cm.  Każdy kwadrat posmarować powidłami śliwkowymi i ukośnie zwijać, formując rogaliki. Układać na blasze do pieczenia, wysmarowanej tłuszczem.Rogaliki  posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać grubym cukrem.
 Z tej ilości składników wychodzą dwie duże blachy , na cały piekarnik, rogalików.
Piec okooło 25 minut ,na złoty kolor, w średnio -gorącym piekarniku.
Smacznego! Gwarantuję, że udadzą się i będą wszystkim bardzo smakowały.
Wiele moich wypróbowanych przepisów , regularnie czytaj moje artykuły!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz