poniedziałek, 10 września 2012

Pasztet z gęsiej wątróbki z opiekaną brioszą

slawek
Pasztet z gęsiej wątróbki z opiekaną brioszą jest po prostu świetny. Zainteresowanym polecam w 100%. Przepis polecany przez największych szefów kuchni w kraju.
SKŁADNIKI:
1, 5 kg gęsiej wątróbki, 150 ml brandy, 100 ml dżinu, 380 g cukru, 30 g soli, 15 g białego wina, mielonego pieprzu, 80-100 g plasterków słoniny lub bekonu do wyłożenia formy, 10 kromek brioszy (delikatne pieczywo drożdżowe), 10 świeżych fig, 200 ml octu balsamicznego.
WYKONANIE:
Gęsią wątróbkę oczyścić z żyłek znajdujących się w środku. Z brandy, dżinu, cukru, soli oraz pieprzu sporządzić marynatę. Oczyszczoną wątróbkę zalać marynatą, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na minimum 24 godziny.
Zamarynowaną wątróbkę lekko odcisnąć z nadmiaru płynu, przełożyć do formy wyłożonej folią spożywczą oraz plastrami słoniny lub bekonu. Brzegi foli zawinąć. Całość gotować w kąpieli wodnej w temperaturze 90-95 stopni przez około 50-60 minut. Po ugotowaniu pasztet lekko przestudzić w temperaturze pokojowej, docisnąć obciążoną deską i wstawić do lodówki. Figi umyć, osuszyć i pokroić w ćwiartki.
Ocet balsamiczny wymieszać z 200 g cukru i gotować na wolnym ogniu do momentu odparowania 1/2 objętości płynu. Na koniec wrzucić pokrojone figi, lekko zagotować i odstawić do wystygnięcia. Kromki brioszy, czyli pieczywa drożdżowego (można użyć tostowego), lekko opiec, odkroić brzegi i ułożyć na przemian z plastrami pasztetu. Wykończyć konfiturą ze świeżych fig.
CIEKAWOSTKA:
Foie gras. Specjalnie spreparowane kacze lub gęsie wątróbki, typowe dla kuchni francuskiej. Produkt ten ma konsystencję pasztetu, lecz w rzeczywistości jest to wątroba ptaka poddanego diecie polegającej na tuczeniu go do granic wytrzymałości. Foie gras to klasyczne danie do win słodkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz