niedziela, 12 sierpnia 2012

Bigos słodko-kwaśny

Dzisiaj zaprezentuję Państwu prosty przepis na BIGOS słodko-kwaśny, przygotowany w proporcjach pół na pół z kapusty słodkiej i kiszonej.
Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego bigosu z kapusty kiszonej i jestem przekonany, że przypadnie Państwu do gustu.


Składniki:
1/  Kapusta kiszona 1kg
2/  Kapusta słodka 1kg (1 nieduża główka)
3/  Puszka fasoli konserwowej
4/  Boczek surowy 0,3-0,4 kg
5/  Kiełbasa cienka (pół laski)
6/  Koncentrat pomidorowy 200g
7/  Przyprawa do bigosu (1 torebka)
8/  Kilka suszonych grzybów
9/  2 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, sól 
10/ Nieduża marchewka

Przygotowanie: Grzyby zalewamy zimną wodą i pozostawiamy do namoczenia. Ścieramy marchewkę na tarce i dodajemy do poszatkowanej kapusty słodkiej - gotujemy (najlepiej w dużym garnku, aby po dodaniu następnych składników wszystko nam się zmieściło). Kapustę kiszoną gotujemy oddzielnie (jeżeli jest bardzo kwaśna, należy ją dwa razy odlać). W międzyczasie kroimy w kostkę boczek i kiełbasę, po czym podsmażamy je na patelni. Po ugotowaniu zmniejszamy płomień palnika i mieszamy obie kapusty (do dużego garnka ze słodką kapustą dodajemy odlaną kapustę kwaszoną), do całości dodajemy boczek, kiełbasę, liście laurowe, ziele angielskie oraz torebkę przyprawy do bigosu i namoczone grzyby, dokładnie mieszamy. Po wymieszaniu możemy dodać koncentrat pomidorowy i puszkę fasoli bez zalewy (fasola konserwowa jest już ugotowana, dlatego dodajemy ją na końcu), mieszamy ponownie i doprawiamy solą (nie stosować pieprzu, jest w przyprawie do bigosu) - mamy gotową potrawę - Prawda, że łatwe?

Ciekawostka: Jeżeli garnek nam się mocno przypali, to wystarczy wsypać do niego trochę proszku do prania, zalać wodą i zagotować (proszki do prania posiadają znacznie silniejsze detergenty - spalenizna łatwo odstaje)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz