niedziela, 12 sierpnia 2012

Pierniki

Z całą pewnością każdy obywatel naszego kraju, zapytany skąd pochodzą pierniki odpowie, że z Torunia. Pierniki z Torunia znane są nie tylko w naszym kraju, ale również i za granicą.

Nic w tym dziwnego, ponieważ historia Toruńskich pierników sięga XIV wieku. Korzenny smak piernika znamy wszyscy tak samo i walory smakowe zostały docenione również za granicą. Mało kto jednak wie, że dzięki składnikom używanym do wyrobu pierników posiadają one zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście smak korzenny to odpowiednie przyprawy, których proporcje są tajemnicą, niemniej jednak do wyrobu pysznych pierników używany jest również miód. Miód jest ceniony od dawna za jego dobroczynne właściwości i wykorzystywany w różnych terapiach zdrowotnych na całym świecie. Oczywiście każda pani domu posiada swoje własne wypróbowaneprzepisy kulinarne, tak samo jak i ja podam wypróbowany przepis na doskonałe pierniki. 
Składniki na piernik:
4 szklanki mąki pszennej , 2 świeże jajka, 1 i 1/2 szklanki cukru, 30 dag miodu (najlepiej różanego) , 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, 1 opakowanie gotowych przypraw do piernika, 2 kopiaste łyżki masła, 3 łyżki kakao.
Podane powyżej składniki wystarczą każdemu z was na wykonanie od 20 do 30 pierników w zależności od ich wielkości. Posługując się dostępnymi foremkami do ciasta można upiec pierniki, które po polukrowaniu można zawiesić na choince lub, jak kto woli, podawać na półmisku.
Polewa do pierników:
1 tabliczka gorzkiej czekolady, 3/4 szklanki cukru, 1/2 kostki margaryny, 2 łyżki mleka. 2 łyżki kakao
Pierniki można posmarować polewą czekoladową lub lukrem sporządzonym z cukru pudru oraz soku z cytryny. Aby były bardziej kolorowe można je posmarować lukrem i posypać kolorową posypką do ciasta i tortów.
Wykonanie piernika:
Mąkę pszenną mieszamy z sodą i przyprawami do piernika. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy również kakao. Mieszanie suchych skalników ma również na celu napowietrzenie mąki i dodatków, co wpłynie na kruchość ciasta. Następnie dodajemy cukier, jajka oraz miód. Bardzo ważne jest, aby miód był w stanie ciekłym, dlatego jeżeli zastygł on w słoiku można go podgrzać wkładając słoik do gorącej wody. Mieszamy wszystkie składniki dodając powoli masło i przechodzimy do fazy ugniatania ciasta. Zagniatamy ciasto (podsypując mąką) tak długo aż stanie się gładkie i połączą się wszystkie składniki. Następnie wałkiem wałkujemy ciasto do półcentymetrowej grubości. Po rozwałkowaniu, ciasto można w całości upiec lub za pomocą foremek do ciasta uformować mniejsze pierniki o fantazyjnych wzorach. Pierniki pieczemy 15 do 20 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Po wyjęciu i ostudzeniu można je dodatkowo posmarować polewą.  W tym celu należy podgrzać 1/2 kostki margaryny, dodać cukier, kakao, a na końcu dodać dwie łyżki mleka oraz tabliczkę gorzkiej czekolady. Smarujemy polewą pierniki i przed wyschnięciem można je posypać kolorową posypką do ciast lub drobno posiekanymi orzechami laskowymi. Życzę wszystkim smacznego.
Serwis konkursowy zajmuje się organizowaniem konkurów dla firm i organizacji reklamując produkt lub usługi. Konkursy nie tylko są dobrą zabawą, ale również budują markę firmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz